Barcelona, Valencia

Gaudi’nin yarattığı şehir…

Eğer imkanınız varsa Barcelona’yı mutlaka görmelisiniz. Bir sonraki tatilde yine gitmek isteyeceğiniz bir şehir Barcelona… Ama bizim yaptığımız hatayı yapmadan gezin, birazdan detaylıca anlatacağım…

Barcelona’ya benim ikinci, eşimin ilk gezisi. Düğünümüz yaptığımız otelin bize 3 günlük bir yurtdışı tatil hediyesi vardı. Listede Barcelona var dediklerinde direk atladık. Sonra bir baktık Barcelona’ya 30 km uzakta La Mola diye bir yerdeymiş kalacağımız hotel. Hotel’i bedavaya getiriyoruz düşüncesi ile araba kiralamaya karar verdik. Gezimizi de 1 haftaya 

uzattık ve yakın bir yere daha gitmeye kadar verdik. Atlas okyanusu kıyısında San Sebastian var. Çok görmek istediğim bir yer olmasına rağmen Barcelona’ya 570 km! bir diğer popüler yer olan Madrid de 600 küsür kilometre. Bizde ziyaret edeceğimiz ikinci yer olarak Barcelona’ya yakın sayılan Valencia’yı seçtik.

Gelelim yaptığımız hataya, Eğer Barcelona’ya gidecekseniz oteli Barcelona içerisinden seçin. Uzak bir lokasyondan sabah gel akşam git pek çekilecek dert değilmiş doğrusu. Sabah erkenden gelip akşam geç vakit ayrıldığınız için otoparka günlük 30-40€ ödemek hem insana biraz dokunuyor hem de o kadar yol gözünüzde büyüyor.

Barcelona’ da 21-24 Eylül tarihleri arasında La Merce festivali kutlanıyor. 1902’den beri kesintisiz kutlanan bu sokak festivali yaza elveda sonbahar’ı karşılama maksadıyla düzenlenen çok büyük bir şehir partisi. Sokaklar alabildiğine insan ve birbirinden değişik etkinlik ile doluyor. Arabanızı uzak bir yere bırakmanızı tavsiye ederim çünkü çıkmak mümkün olmayabilir. Aynı zamanda arabayla gitmek de istemezsiniz.   

Barcelona denince akla ilk gelen yerlerden biri La Rambla caddesi. İnsanların adeta aktığı bir yer burası. Mutlaka minimum 1 gün ayırın. Caddenin ortasında ki cafe’ lerde sangria denemenizi tavsiye ederim. 

 

Devam edecek…

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.