Görünmeyen Detaylar

Varsayalım ki yeni bir ekran tasarlıyorsunuz. Bu tasarladığınız ekranın sadece kullanıcıya açık olan bölümlerini değil, kullanıcın görmediği arka tarafta diğer sistemler ile entegre olan bölümlerini de bilmeniz size büyük bir artı katacaktır. Yine aynı şeyi söylediğinizi duyar gibiyim,

“ben sadece ekranın sorumlusuyum. Arka planda tüm çalışma şeklini ve kurallarını bilemem, bilmeme gerek de yok.”

Haklısınız da; günümüzün sistemleri, gelişen bilgisayarlar sayesinde çok daha karmaşık, çok daha detaylı. Özellikle bilgisayar sistemlerinin geldiği noktayı düşündüğümüzde (bugün güçsüz bir netbook aya gönderilen ilk insanlı aracın bilgisayarın birkaç bin katı daha güçlüdür!), talep sahiplerinin isteklerinin her geçen gün artmasına, her gecen gün karmaşıklaşmasına yol açıyor. Bu yüzden şirketler daha çok parçalara ayrılıyor, bu kadar çok ekibe, ya da bu kadar çok kişi ile çalışıyoruz. Hepimiz yapboz un bir bölümüne odaklanıyor/odaklanabiliyor.

Ancak analistler çoğunlukla en ön safta yer aldığınız için, arka plandaki en ufak sıkıntının ilk yansıyacağı, şikâyeti ilk göğüsleyecek ve çözüm için sürekli sıkıştırılacak kişi olacaktır. Bu durumda iki seçeneğiniz vardır,
1- problemi sizden önceki tüm ekiplere paslar ve çözmeleri için taciz yağmuruna tutarsınız,
2- sorunu onların yanında birlikte çözmeye çalışır, çalışırken de arka planda işleyen akışı anlayama çalışırsınız.

Çoğunluk ilk seçeneği seçecektir. “Yetiştirecek bir dünya işim var, bunu da ben mi çözeyim” lafını sesli duymasanız bile içten geçirilir. Kısmen haklı oldukları zamanlarda olur. (Ama Maalesef ülkemizde en kurumsal firmalarda bile işleri önceliklendirmek için standartlaştırılmış bir yöntem veya akış yok. Çoğunlukla herkesin işi acil veya üst düzey bir yönetici tarafından yakından takip ediliyor olur ve işler yağmur gibi yağar.) bu yaklaşım size bir şey kaybettirmez, ancak bir şey kazandırmaz da.

2. Seçeneği benimsemeniz durumunda bir sonraki benzer bir hatada; topu havaya atmak yerine tahmin ettiğiniz kişilere direkt yollayarak başlarsınız. Bu size zaman, birlikte çalıştığınız insanların gözünde yetkinlik, müşterinizin gözünde de uzmanlık kazandırır. Sizinle ilgili fikirler pozitif anlamda değişir. Zamanla siz tüm akışı uçtan uca hakim kişi olarak hem çözüm üretme noktasında daha fazla ciddiye alınırsınız, hem de yeni bir talep geldiğinde yapılıp yapılamayacağını, ne tip riskler veya ne tarz sorunlar yaşayabileceğinizi ve bu işin maliyet bilgisini daha doğru tahminleyebilirsiniz.

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.