İyi Analist

Bu alanda çalışıyorsanız, pek çok farklı müşteri tipi ile karşılacağınızı garanti edebilirim;

  • İşine çok hakim ve neye ihtiyaç duyduğunu çok net ifade eden biri ile karşılaşabileceğiniz gibi,
  • İşin içerisinde boğulmuş ve çaresiz durumda olan ve neye ihtiyacı olduğunu et ifade edemeyen biri ile de karşılaşabilirsiniz.

İlk senaryoda daha çok sıkıntı çekebileceğinizi söylesem muhtemelen şaşıracaksınız

Nasıl bir müşteri veya işle karşı karşıya kalırsanız kalın; her zaman izleyeceğiniz yol aynıdır: Doğru soruları sorarak gerçek ihtiyacı anlamak…

Sizin ihtiyacı anlamaya dönük soracağınız her doğru soru, müşterinizin gözündeki yetkinliğinizin, size duyulan güvenin, samimiyetinizin artmasına katkı sağlayacaktır. Dikkat ederseniz doğru soru dedim, çünkü yanlış sorularda olabilir.

  • Aynı soruyu tekrar tekrar sormak ciddiyetinizin sorgulanmasına sebep olabilir
  • Sistemin açıklarını vurgulamanız veya yanlış yapılan işleri dile getirmeniz karşınızdakinin savunma reflekslerini harekete geçirebilir
  • Size karşı açık olmayabilirler, bazı detayları paylaşmak istemeyebilirler.

Doğru sorular, sizi esas amaca yönlendirmelidir. Örneğin iş birimi yeni bir kampanya sisteminine ihtiyacım var diye geldiğinde, bu ihtiyacın çok iyi analiz edilmesi gerekir.
Çoğu zaman iş birimi size çok açık taleplerde gelmeyecek, genellikle şu yuvarlak kelimeler ile ulaşacaklar:
-Yeni sistem çok esnek olmalı
– kampanya kriterleri çok kolay değişebilmeli.

Şimdi ilk madde için 2 soru sorabilirsiniz.
– ne kadar esnek olmalı?
– esneklikten kastınız nedir. Mevcut sistemin neden esnek olmadığını düşünüyorsunuz?

İlk soruyu sorarsanız sipariş almaya doğru gidersiniz, 2. soru ise ihtiyacın analizine yöneliktir. İş birimi, elindeki sistemin neden esnek olmadığın örnekler vererek anlatabilmelidir. Eğer burada elle tutulur bir örnek veremezlerse sistemin esnek olmadığı tezi dayanaksız kalır. 

iş birimin yakındığı şey esneklik ile alakalı değildir ve sizi yanlış yerlerde gezdiriyordur. Çalışacağınız kişiler her zaman size gerçek ihtiyaçlarını çok net ve yalın şekilde anlatamayabilir. IT sektöründe çalışanların çok karşılaştığı ve işimizi zorlaştıran ancak aynı zamanda bir parçası da olan bu durumu harika özetleyen bir gösterim var.

Buradaki ihtiyaca doğru soruları sorarsanız belki de esas sorunun; mevcut ekranların çok karmaşık olduğu çıkacaktır. Ancak bunu dile getirirken esnek olmadığı şeklinde tanımlamıştır.

Bir sistem eski olabilir. Ancak yapısı kusursuz, çok esnek, kampanyaların çok hızlı tanımlanmasını da sağlayan bir yapı olabilir. Sadece kullanıcı ara yüzü karmaşık ise, siz sadece yeni bir arayüz ile iş biriminin isteklerine cevap verebilirsiniz. Bir sistemin kullanıcı ara yüzü, müşteriye açılan kapılır. Burada yapacağınız her pozitif değişiklik, kullanıcılar yönünde pozitif algılanır. Sizin arka plandaki yapınızda hiç bir değişiklik olmayabilir, aynı altyapıyı kullanıyor olabilirsiniz. Ancak kullanıcılarınız bunu bilmeyeceklerdir. Onlar için bu yeni bir sistemdir ve siz beklentileri karşıladığınız noktada (kullanıcı arayüzünde ki basitlik) başarılı olacaksınız.