Merak

İşini seven, ve bu doğrultuda kendini geliştirmek isteyen arkadaşlara tek bir tavsiyem var: merak!

Meraklı olun, meraklı olmaktan korkmayın. Çevrenizde size tuhaf gözle bakabilir, gereksiz işlerle uğraştığınız yönünde eleştirebilirler. “bu senin işin değil ki!” veya “görende babanın işi sanacak” diyenlerde çıkacaktır. Bırakın onlar at gözlüklerini takarak çalışmaya devam etsinler. Bu şekilde davranmalarının temel sebebi “işi daha iyi yapabilmek adına kendilerini geliştirmek” yerine, “yapılsın da nasıl yapılırsa yapılsın” anlayışıdır. Bir işle alakalı merakınız; o işi anlamanızı, o işte uzmanlaşmanızı, üreteceğimiz çözüm önerilerini ve potansiyel riskli alanları öngörebilme yeteneğinizin temelini oluşturur.

Eğer ufak bir firmada çalışıyorsanız, işe dair çoğu süreçleri uçtan uca götürecek çok eleman olmayabileceği için bir sürü teknik akışı sizin üstlenmeniz beklenebilir. Ancak büyük kurumsal firmalarda bu süreçler daha keskin sınırlarla ayrılmıştır. Böyle firmada çalışıyorsanız ve Sizden beklenen müşterinin ihtiyacını analiz edip, yazılım veya operasyon ekibine uygun şekilde anlatmak, nitelendirmek ise; sadece bu işi yapmaya odaklanmayın.

  • Siz analiz ettikten sonra yazılım bu analizi ne yapıyor?
  • Nasıl yorumluyor, nerede kafası karışıyor.
  • Sizin yazdığınız nasıl anlıyor, nasıl bir çözüm üretiyor?

Vakit ayırın, arkadaşınızın çağırmasını beklemeden yanına gidin, birlikte bakmayı teklif edin. O anda başka bir konuyla ilgileniyorsa, merak edin sorun. Geliştirmeyi yaptığı yazılımın veya ortamın özelliklerini, zayıf ve güçlü yönlerini öğrenmeye çalışın. Belki paralelde sizin ilgileneceğiniz bir işle ilgili başka bir geliştirme yapıyordur. İşi anlamaya çalışır, kendi yapacağınız konu ile alakalı arkadaşınızı gelecek taleplere hazırlayabilirsiniz. Belki sizin söyleyecekleriniz üzerine üretilecek çözüm ikinize de vakit kazandıracaktır.

Şirketinizde operasyon ekipleri ile çalışıyorsanız, tıpkı yazılım ekipleriyle olduğu gibi yakın olmaya çalışın. İş hayatı çoğunlukla streslidir. Çoğumuz günlük harala gürele içerisinde ister istemez gereksiz yere geriliriz. Birlikte çalıştığınız ekiplerin iş yoğunluklarını ve günlük rutin işlerini bilmek, onları anlamak noktasında size avantaj sağlar.

Bir ihtiyacı analiz ederken, üretilecek çözümde açıkta kalabilecek noktaları önceden kestirmeniz, operasyon ekiplerine getireceği yükü öngörebilmeniz sadece sizi değil, pek çok kişinin stresinden bir parça azalmasını sağlayacak, hem de size olan güveni pekiştirecektir.

 

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.